Strečing je pomerne jednoduché cvičenie, vhodné pre každodenné použitie pre všetky vekové kategórie, prispieva k správnemu držaniu tela, dobrej pružnosti a celkovo k dobrému zdraviu a telesnej kondícii.
Ide o metódu, pri ktorej sa svaly preťahujú a pomocou jednoduchých aj zložitejších cvikov sa stimulujú kĺby v tele, aby zostali pružné a pohyblivé.
Je to statická disciplína, čiže pomalým pohybom docielime konkrétnu naťahovaciu pozíciu, v ktorej určitú dobu zotrváme.
Svaly v ľudskom tele majú tendenciu ochabovať alebo skracovať sa. Svaly, ktoré majú vzpriamovaciu funkciu tela (= antigravitačná funkcia), sa skracujú. Svaly, ktoré majú viac červených svalových vlákien sú pri záťaži vytrvalejšie. Charakteristická je pre neposturálna funkcia.
Strečingové cvičenia sú cviky, ktoré sa snažia uviesť sval do funkčnej dĺžky. Aby sval pracoval správne dôležitá je správna dĺžka svalových vlákien, správna sila a správna koordinácia – nervová odpoveď.
Strečing nie je len pre profesionálnych športovcov, ale aj rekreační či amatérski športovci by mali zaradiť strečing k svojej „tréningovej jednotke“. Strečing je tréningová metóda, ktorá slúži ako prevencia športových zranení. Metóda sa využíva pri rozcvičení, ale hlavne po docvičení ako hlavná zložka regenerácie po záťaži. Pre mnohých je úplne nezáživný, preto ho zanedbávajú, ale má svoje opodstatnenie.
Všetky pozitívne benefity zo strečingu si môžeme vziať len vtedy, ak ho robíme technicky správne, v správnu dobu a dostatočne často. Načasovanie strečingu je veľmi dôležité, pretože schopnosť predlžovania svalov je počas dňa v jednotlivých hodinách iná.
Napríklad, určite by sme sa mali vyhýbať strečingu prvé tri hodiny po prebudení. Naše telo je „najvhodnejšie na strečing“ po 15 hodine. Všeobecne by mal byť strečing prevedený po pohybovej aktivite, kedy sú svaly zahriate, avšak nie častejšie ako s odstupom cca 24hodín.