Športová masáž
je forma masáže, pri ktorej dochádza k manipulácii s mäkkým tkanivom u osoby vykonávajúcej pravidelnú fyzickú aktivitu, čiže športovca.
Terapeut používa hĺbkovú a intenzívnu techniku, ktorá vedie k mobilizácii mäkkých tkanív. Mäkké tkanivo je spojivové tkanivo, ktoré nevytvrdilo v kosti a chrupavky. Zahŕňa kožu, svaly, šľachy, väzivo a fasciu (forma spojivového tkaniva, ktoré lemuje a obaľuje ostatné mäkké tkanivá).
Po masáži jednotlivých častí tela je rozhodujúci celkový efekt na organizmus, ktorým možno pozitívne ovplyvniť telesný stav človeka a jeho disponovanosť na výkon.
Športová masáž je navrhnutá tak, aby pomáhala pri odstraňovaní problémov a nerovnováhy v mäkkých tkanivách spôsobených opakovanou a namáhavou fyzickou aktivitou a traumou. Zvýšenie alebo zmena v tréningu môže často spôsobiť kŕče, bolesť a únavu. Toto sú príznaky svedčiace o zvýšení svalového napätia a tonusu v kľudových a kontraktilných stavoch. Ak sa to nelieči, jeden napätý sval môže ovplyvniť kinetický reťazec. Extrémne napäté svalové vlákna môžu ovplyvniť zarovnanie kostí a telo sa prispôsobuje novému postoju. To môže ovplyvniť vašu chôdzu alebo beh. Aplikácia športovej masáže pred a po cvičení môže zvýšiť výkon, pomôcť regenerácii a zabrániť zraneniu.
Športová masáž sa nemôže aplikovať u ľudí, ktorým sa ľahko tvoria modriny, či praskajú cievky. Podstata športovej masáže spočíva v silnejšom prítlaku a dôkladnejšom masírovaní napätého svalu. Športová masáž vychádza z techniky klasickej masáže. Táto masáž je ale výdatnejšia, rýchlejšia a tvrdšia. Masér používa viac dráždivých hmatov, ktoré majú svalstvo športovcov dokonale prehriať a zvýšiť jeho elasticitu. Masáž má športovcov zbaviť únavy a pripraviť ho na ďalší plný výkon. Športová masáž pozostáva z razantnej formy masáže zameranej špeciálne na fyzické telo a jeho pohybový aparát. Dokáže účinne pomôcť k rýchlej úľave svalov a uvoľneniu kože. Súčasne stimuluje lokálne lymfatické dráhy k odplavovaniu odpadových látok a kyseliny mliečnej zo svalov, prehrieva stuhnutú kožu a hĺbkovo sa premasírujú svaly vrátane ich úponov.
Fyziologické účinky športovej masáže:
odstránenie zrohovatených vrstiev kože
normalizácia kožného i tkanivového napätia
zvýšenie prekrvenia
zvýšenie sekrécie potných žliaz
rýchlejšie odbúranie škodlivín lymfatickými cievami
resorpcia opuchov, hematómov
odstránenie látok vyvolávajúcich únavu
zmiernenie bolestí všetkého druhu
zlepšenie metabolizmu a výživy tkanív
zlepšenie činnosti orgánov uložených v hĺbke (zmenou prekrvenia a látkovej výmeny)
pozitívna zmena vegetatívnej rovnováhy
celkové zlepšenie vnútorného prostredia a funkcií žliaz s vnútornou sekréciou
odstránenie celkového stresu a napätia, zmiernenie bolestí hlavy či problémov so spánkom
Najčastejšie sa športová masáž používa:
ako príprava na športový výkon
ako pomoc pri rozcvičovaní alebo počas dlhotrvajúcej záťaže
ako pomoc pri strečingu
ako pomocník pri zotavovacích procesoch po záťaži
pre podporu doliečovania zranenia
na navodenie psychickej pohody a relaxácie